صفحه اصلی > آرشیو خبر 


چندی بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت مسوولان وزارت بهداشت، برای برون رفت از مشکلات و برخی نابسامانی‌ها در حوزه سلامت و جبران عقب ماندگی‌های تاریخی سلامت کشور، به ویژه در بخش دولتی از ضرورت فراهم کردن زمینه مشارکت بخش خصوصی در این حوزه سخن به میان آوردند؛ به طوری که وزیر بهداشت بارها بر اهمیت این کار تاکید کرده و گفته که اگرچه در راستای طرح تحول سلامت توانستیم حمایت مالی خوبی از بیمارستان‌های دولتی داشته باشیم، اما باید به فکر ارتقاء نحوه ارائه خدمات در این بیمارستان‌ها نیز باشیم. از طرفی انجام این وظیفه اما تنها در توان بخش دولتی نیست و نیاز به پیشنهاد راه‌هایی داریم که برای مشارکت بخش خصوصی نیز مقرون به صرفه باشد.
وی تاکید کرده بود که در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد از بیمارستان‌ها قدمتی بالای ۵۰ سال دارند و فرسوده شده‌اند و نحوه ارائه خدمات در این مراکز به دلیل همین فرسودگی بالا به هیچ وجه زیبنده بیماران نیست.
بر همین اساس و بعد از ایجاد آرامشی نسبی که به یمن اجرای طرح تحول سلامت به بیمارستان‌های دولتی وارد شده و آنها را از عمق چاه کمی بالاتر آورده است، وزارت بهداشتی‌ها از اعلام بسته‌های تشویقی جهت دادن انگیزه به بخش خصوصی خبر داده بودند و اکنون از افزایش بسترسازی برای حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری خدمات درمانی می‌گویند. در همین راستا گفت‌وگویی با دکتر محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت ترتیب داده و جزییات کار را از وی جویا شدیم:
آقاجانی با اشاره به یکی از دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت، گفت: با اصلاح نظام تعرفه در راستای طرح تحول نظام سلامت، بسترسازی برای حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری خدمات درمانی افزایش یافت، اما تا زمانیکه قیمت تمام شده خدمات حاصل نشود کسی رغبت به سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت نخواهد داشت.
حرکت وزارت بهداشت به سمت تعیین قیمت تمام شده
وی افزود: خوشبختانه حرکت ما به سمت تعیین قیمت تمام شده است. البته ادعا نداریم که به قیمت تمام شده رسیده‌ایم، اما مدعی هستیم که گام بلندی برای نزدیک شدن به تعیین قیمت تمام شده برداشته‌ایم و این یعنی آنکه بستر مشارکت بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در حوزه خدمات درمانی فراهم شده است. 
آقاجانی با اشاره به عدم توسعه یافتگی در حوزه درمانی کشور، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این حوزه را بسیار ضروری دانست و افزود: در این زمینه اکنون در آغاز راه هستیم. از طرفی در طرح تحول نظام سلامت ابتدا به ساماندهی بیمارستان‌ها پرداختیم؛ زیرا با بیمارستان‌های دولتی ورشکسته و فشل روبرو بودیم که به لحاظ مالی، نیروی انسانی و کیفیت خدمات با بحران مواجه بودند.
تحول، بیمارستان‌ها را از ته چاه به کمره چاه رساند
وی با بیان ایکه وزارت بهداشت به طور نسبی بیمارستان‌های دولتی را از بحران خارج کرد، ادامه داد: البته هنوز هم ادعا نداریم که این معضلات به معنی واقعی رفع و بیمارستان‌ها از بحران خارج شده‌اند؛ اما به طور نسبی توانستیم بیمارستان‌ها را از ته چاه تا کمره چاه بالا بیاوریم و وضعیت نسبتا بهتری برای بیمارستان‌های دولتی از نظر کیفیت هتلینگ، اقلام و تجهیزات دارویی، مصرفی، پزشکی، انگیزه نیروی انسانی، ساختارهای مالی و خدماتی ایجاد کنیم. البته این اقدامات اصلا کافی نیست و ضمن ادامه این اقدامات باید زمینه مشارکت بخش خصوصی را در حوزه سلامت کشور فراهم کنیم.
معاون درمان به کمبود حداقل 80 هزار تخت بیمارستانی در کشور اشاره و اظهار کرد: با استفاده از منابع دولتی در بهترین حالت می‌توان سالانه 2000 تخت را در کشور ساخت؛ این درحالیست که ما حداقل 80هزار تخت جدید نیاز داریم. تامین این تعداد تخت با استفاده از منابع دولتی و به شرط ثابت ماندن نیاز کشور و عدم فرسودگی تخت‌های موجود، 40 سال زمان می‌برد که هر دو اتفاق خواهد افتاد و این اقدام امکان‌پذیر نیست. 
دو راهبرد وزارت بهداشت برای حضور بخش خصوصی در حوزه سلامت کشور
آقاجانی برنامه‌ها و راهبردهای اصلی وزارت بهداشت را جهت تشویق بخش خصوصی برای مشارکت در حوزه درمان برشمرد و افزود: بنابراین بخش خصوصی باید به حوزه درمان وارد شود و ورود بخش خصوصی به این حوزه نیازمند تعیین قیمت تمام شده است. بر همین اساس دو راهبرد اصلی برای حضور بخش خصوصی در حوزه درمان تدوین کردیم. اولین برنامه ما حرکت جدی به سمت قیمت تمام شده و رسیدن به آن به عنوان مهم‌ترین ابزار تشویق بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت بوده و دوم خرید راهبردی خدمات از بخش خصوصی چه در قالب طرح تحول نظام سلامت چه از طریق سازمان‌های بیمه‌گر است.
وی همچنین گفت: برای سال جاری در زمینه خرید خدمت برنامه‌هایی داریم. به این شکل که آیین‌نامه‌ای در حال شکل‌گیری است تا بتوانیم در قالب طرح تحول نظام سلامت در قسمت‌هایی که با مشکل اساسی مواجه هستیم، از بخش خصوصی خرید خدمت کنیم؛ خصوصا در بخش‌های ICU، چرا که در این بخش‌ها هنوز هم با کمبودهای بسیار زیاد دست و پنجه نرم می‌کنیم. بنابراین تلاش می‌کنیم خرید راهبردی خدمات از بخش خصوصی را انجام داده و این بخش را در برنامه تحول سلامت بیشتر مشارکت دهیم.
آقاجانی یکی از اهداف این اقدامات را کاهش مشکلات مردم عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از اهداف ما این است که بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه و حضور در این صحنه انگیزه پیدا کند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: